Divoke Kmene

Autor: Ján Hužvár | 9.4.2011 o 22:07 | (upravené 9.4.2011 o 23:25) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  119x

Chcem vám predstaviť jednu z browserových hier, ktorá ma chytila za srdce. Hra, kde človek okrem dobrej stratégie, musí dokázať aj komunikovať. Dobrá komunikácia je na Divokých kmeňoch, (ďalej iba skratka DK) minimálne polovica úspechu.

Túto "browserku" hrám niečo vyše roka. Je to naozaj hra, kde keď sa vytvoria pevné priateľstvá sa stáva skôr zábavou, ako iba strategickým rozmýšlaním nadtým ako vyhrať svet. Samozrejme aj samotná stratégia je podstatná, ale kde sa nezíde dobrá partia hráčov v kmeni, tam nemá šancu uspieť žiadna akákoľvek dobrá stratégia.

A práve to slovo "kmeň" je podstatná vec na DK. Hráč ako samostaná jednotka nemá šancu na úspech, ale pokiaľ sa dostane do kmeňa kde je spolupráca na úrovni, kde si hráči dokážu plniť svoju úlohy na jednotku, tak vtedy sa začína napĺňať samotná podstata hry ako takej. Ako som už hore spomínal v kmeni musí byť aj dobrá komunikácia. Keď hráči dokážu okrem samotnej hry komunikovať na fóre aj o bežných záležitostiach života, keď si dokážu zo seba navzájom vystreliť, vtedy sa vzťahy začínajú utužovať a vznikne partia hráčov, ktorí sa dokážu za seba postaviť aj v tých najzložitejších situáciach.

Ale pametajte na jedno, okrem samotnej komunikacii v kmeni, je potrebné dokázať komunikovať aj so svojím okolím na mape. A pokiaľ ste v komunikácii zdatný, tak dokážete dokonca komunikovať aj s nepriateľmi, ale to si žiada aj prístup k veci, aspoň ja sa tak nato pozerám, že je jedna vec čo sa deje na mape, tam môžte po sebe bezhlavo útočit, a druhá vec je to, že dokážete medzi sebou popísať aj o bežných veciach a posrandovať, záleží dosť aj na povahách samotných hráčov, sme ľudia, nie stroje, každý, tak ako v bežnom živote, aj tu máme svoje povahy, ktoré si so sebou do hry prenášame.

Lebo ako iné browserováé hry ja DK majú tú základnú vec, že kmene sa navzájom dokážu dostať do troch možných varianty kmeňových vzťahov. "Spojenci", kmene s ktorými spolupracujete a bojujete bok po boku. "DoN" (Dohoda o Neutočení), kmene medzi sebou nespolupracujú, ale ani na seba neútočia. A v neposlednom rade "Nepriatelia", kmene navzájom medzi sebou bojujú, majú snahu navzájom si prebrať čo najväčšie množstvo dedín.

Ďalšou skvelou vecou na DK je možnosť usporiadať kmeňové zrazy, prípadne aj zraz komunity hráčov so všetkých svetov jendnotlivej krajiny, ale aj medzinárodné zrazy. Netvrdím, že na iných browserových hrách to tiež nefunguje. Ale už len to že sa hráči stretnú a majú záujem navzájom sa spoznať je podľa mňa úžasná vec. Čo možem potrvdiť, lebo som sa účastnil síce zatiaľ len kmeňového zrazu, ale ja tak to stálo zato, spoznali sme sa ako kmeň osobne, a už len to nás posunolo ako kmeň ďalej. Najbližšie sa chystám práve na zraz komunity hráčov všetkých svetov v rámci Slovenska. Kde sa strašne teším.

Ako každá väčšia browserová hra, majú aj DK svoje vedenie ako také, predsa len na nás hráčov tiež musí niekto dohliadať, aby sme dodržiavali pravidlá hry. U nás na Slovensku to má nastarosti DK Team, najhlavnejsí je administrátor, ktorý ma svojho zástupcu. V rámci DK funguje ja externé fórum, kde sa združuje komunita hráčov danej krajiny a navzájom komunikujú, a o jeho chod sa starajú moderátori, kde tiež je hlavný moderátor, ktorý ma tiež svojho zástupcu, a potom sú tam samotní moderatori. A patri sem aj herná podpora, ktorá sa stará o samotné svety, hodnotí možné porušenia pravidiel vrámci hry.

DK ako browserová hra má aj svoj časopis, ktorý vychádza pravidelne ako mesačník, a funguje ako internetový časopis. Je vytváraný medzinárodne a združujú sa tam inaformácie tak ako so slovenských, tak aj češkých svetov.  Ako správny časopis ma svojho šéfredaktora, mediálneho koordinátora, koordinatora informátorov pre české svety a tak isto aj koordinátora pre slovenské svety a nakoniec aj samotných informátorov pre obe krajiny, ktorí informujú o dianí na tom onom svete. Samozrejme samotný časopis sa venuje aj témam samotnej hry ako takej, sú tam rozhovory s hráčmi, novinky čo sa udiali za ten, ktorý mesiac a rôzne zaujímavosti.

A najnovšie vznikol tzv. wiki team. Tento team ma nastarost samotnu wikipédiu k hre. Je to vlastne samotná napoveda k hre DK. Tam sa dozviete všetko podstatné o DK.

Dúfam, že to najpodstatnejšie som stihol vystihnúť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?